Odlewy gipsowe i formy silikonowe [1:35]

Starożytne kolumny greckie. Porządek dorycki (nr kat. 35 22018)

Zestaw dodatków do dioram w skali 1:35 wykonany metodą odlewu gipsowego.
Zestaw składa się z 4 kolumn o wysokości 103mm (wysokość rzeczywista 3,6m) wykonanych w stylu  doryckim. Nie ma dwóch takich samych kolumn. Aby oddać ich starożytny charakter, każda jest ręcznie postarzana.
Porządek dorycki charakteryzuje się ciężkimi proporcjami
i surowością, wykształcił się pierwotnie na Peloponezie. Reguły kanonu były trudne do zastosowania w dużych budowlach, co doprowadziło do zaniechania stosowania tego porządku w okresie hellenistycznym.

Starożytne kolumny greckie. Porządek joński (nr kat. 35 22019)

Zestaw dodatków do dioram w skali 1:35 wykonanych metodą odlewu gipsowego.
Zestaw składa się z 4 kolumn o wysokości 103mm (wysokość rzeczywista 3,6m) wykonanych w stylu  jońskim. Nie ma dwóch takich samych kolumn. Aby oddać ich starożytny charakter, każda jest ręcznie postarzana.
Porządek joński powstał w Azji Mniejszej na przełomie VII i VI wieku p.n.e. pod wpływem budownictwa ludów wschodu. Charakteryzuje się smukłymi proporcjami i bogactwem zdobień. Największa popularność stylu jońskiego przypada na okres hellenistyczny. Zasięgiem obejmował Grecję, Italię i Sycylię.

Płyta drogowa żelbetowa 3,0x1,5m (nr kat. 35 22020)

Zestaw zawiera 4 płyty wykonane metodą odlewu gipsowego. Każda płyta wyposażona jest w 4 uchwyty stalowe transportowe zlokalizowane na dłuższych bokach. Płyty nie posiadają wewnętrznego zbrojenia.
Prefabrykowane płyty drogowe wielokrotnego użytku typu MON mają szerokie zastosowanie w zabudowie szybkiej i tymczasowej: place budowy, drogi dojazdowe, place manewrowe, parkingi pod ciężki sprzęt. Jest to najszybszy sposób na wykonanie nawierzchni o wysokiej wytrzymałości. Płyty drogowe będą stanowiły ciekawą podstawkę pod maszyny cywile i wojskowe z czasów od II Wojny Światowej do współczesności.
Wymiary płyty w skali 1:35 to 85,7 x 42,9mm, grubość 4,3mm.

Płyta drogowa żelbetowa 3,0x1,0m (nr kat. 35 22021)

Zestaw zawiera 4 płyty wykonane metodą odlewu gipsowego. Każda płyta wyposażona jest w 4 uchwyty stalowe transportowe zlokalizowane na rogach. Płyty nie posiadają wewnętrznego zbrojenia.
Prefabrykowane płyty drogowe wielokrotnego użytku mają szerokie zastosowanie w zabudowie szybkiej i tymczasowej: place budowy, drogi dojazdowe, place manewrowe, parkingi pod ciężki sprzęt. Jest to najszybszy sposób na wykonanie nawierzchni o wysokiej wytrzymałości.
Płyty drogowe będą stanowiły ciekawą podstawkę pod maszyny cywile i wojskowe z czasów od II Wojny Światowej do współczesności.
Wymiary płyty w skali 1:35 to 85,7 x 28,6mm, grubość 3,6mm.

Formy silikonowe. Płyta yomb i ażurowa (nr kat. 35 22025)

Zestaw składa się z dwóch form silikonowych umożliwiających samodzielne wykonanie odlewów gipsowych dwóch rodzajów płyt drogowych – płyty ażurowej i płyty jomb.
Płyta ażurowa – częste zastosowanie płyt ażurowych to budowa podjazdu lub parkingu na posesji, sprawdzają się również w roli wzmocnienia skarpy, nasypu, rowu czy zbiornika retencyjnego. Wymiary: 11,4×17,1mm, grubość 2,9mm (wymiar rzeczywisty 40x60cm, grubość 10cm)
Płyta jomb (albo yomb) – służyć mogą m.in. do budowy dróg tymczasowych, lokalnych, leśnych i objazdowych, powierzchni składowych, targowisk, różnego rodzaju placów, parkingów i dojazdów. Wykorzystuje się je również do budowy wzmocnień skarp i osuwisk. Wymiary: 21,4×28,6mm, grubość 3,6mm (wymiar rzeczywisty 75x100cm, grubość 12,5cm).

Formy silikonowe. Krawężnik drogowy i chodnikowy (nr kat. 35 22026)

Zestaw składa się z dwóch form silikonowych umożliwiających samodzielne wykonanie odlewów gipsowych dwóch rodzajów krawężników:
Krawężnik drogowy: 8,6×5,7mm, długość 28,6mm (wymiar oryginalny 30x20cm, długość 100cm)
Krawężnik chodnikowy: 8,6×2,3mm, długość 28,6mm (wymiar oryginalny 30x8cm, długość 100cm)
Krawężnik to element betonowy zabezpieczający boki jezdni lub nawierzchni drogowej przed rozsuwaniem się, oddziela ruch pieszy od samochodowego, ogranicza trawniki oraz wytycza ścieżki w ogrodzie.

Formy silikonowe. Kostka Holland i Unidecor (nr kat. 35 22027)

Zestaw składa się z dwóch form silikonowych umożliwiających samodzielne wykonanie odlewów gipsowych kostki holland i unidecor.
Kostka brukowa to materiał powszechnie wykorzystywany w przydomowych ogrodach, na podwórzach, działkach i przestrzeni publicznej. Stanowi estetyczną alternatywę dla nieutwardzonych ścieżek i parkingów, wykorzystywana jest na placach, deptakach i ścieżkach rowerowych. Dostępna w szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i kształtów stanowi uniwersalny materiał, który na stałe zagościł w naszym otoczeniu.

Formy silikonowe. Kostka Unistone i Behaton (nr kat. 35 22028)

Zestaw składa się z dwóch form silikonowych umożliwiających samodzielne wykonanie odlewów gipsowych kostki unistone i behaton.
Kostka brukowa to materiał powszechnie wykorzystywany w przydomowych ogrodach, na podwórzach, działkach i przestrzeni publicznej. Stanowi estetyczną alternatywę dla nieutwardzonych ścieżek i parkingów, wykorzystywana jest na placach, deptakach i ścieżkach rowerowych. Dostępna w szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i kształtów stanowi uniwersalny materiał, który na stałe zagościł w naszym otoczeniu.

Formy silikonowe. Trylinka i płyta chodnikowa (nr kat. 35 22029)

Zestaw składa się z dwóch form silikonowych umożliwiających samodzielne wykonanie odlewów gipsowych płyt chodnikowych
i trylinki.
Płyty chodnikowe to najpopularniejsza nawierzchnia ciągów pieszych. Wykorzystywane są na placach i deptakach, ale również umożliwiają stworzenie ciekawej ścieżki w ogrodzie.
Trylinka – sześciokątne płyty betonowe używane są zazwyczaj do budowy nawierzchni parkingów, składowisk, tymczasowych dróg. Trylinka stosowana jest również do zabezpieczania i utwardzania pochyłych nawierzchni wkopów lub nasypów. Często wykorzystywana była do zabezpieczeń skarp w obiektach hydrotechnicznych.
Wymiary płyt:
płyta chodnikowa:  11,4×11,4mm (wymiar oryginalny 40x40cm)
trylinka: przekątna  11,4x  szerokość 9,9mm (wymiar oryginalny 40×34,6cm).